به گزارش روابط عمومي شهرداري طبس، اجلاس استاني نماز روز چهارشنبه مورخ 1395/09/03 با حضور مسئولين استان و شهرستان و ميهمانان كشوري در تالار همايش هاي ميقات الرضا برگزار شد.

آیت‌الله سیدعلیرضا عبادی، نماینده ولی فقیه در استان خراسان جنوبی طی سخنانی در دومین اجلاس استانی نماز که به میزبانی شهرستان طبس برگزار شد عبودیت را متمم همه نعمت‌ها دانست و اظهار داشت: هدف از عبودیت، کمال بندگان است و خدا نیازی به آن ندارد که عبودیت در معنی عام شامل نماز و روزه است، اما در واقع انجام هر عمل و وظیفه‌ای که در آن قصد قربت باشد، عبادت محسوب می‌شود و بنابراین عبادت تمام امور زندگی انسان را در بر می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: انسانِ با ایمان و آگاه، تمامی اعمالش را به شکل صحیح و درست انجام می‌دهد، زیرا می‌داند که باید در محضر باری‌تعالی پاسخ دهد؛ هر عملی انجام می‌دهیم، عمل فکری، ذهنی یا جسمی، باید برای خدا باشد.

عبادی افزود: اگر انسان‌ها، عبادت کردن را رها کنند، هیچ آسیبی به خداوند نمی‌رسد؛ اما اگر کسی خود را دوست دارد و می‌خواهد جوهره وجود خود را درست بسازد، عبادت کند.

وی با بیان اینکه اگر کسی تراز نمازش از نظر خودش درست نباشد، باید به حال خود گریه کند، تصریح کرد: ما باید از سیاست دین استفاده کنیم، نه اینکه دین را بازیچه سیاست قرار دهیم، که سیاست دین هم عدالت است.

امام جمعه طبس نیز در این اجلاس سخنرانی کرد و گفت: شهرستان طبس دارای ۲۰۸  شهید، ۱۱ شهید گمنام، ۵۰۲ جانباز و ۲۱ آزاده است؛ همچنین این شهرستان ۷۱ روحانی، 48 طلبه برادر، 60 طلبه خواهر، و 273 مسجد دارد.

حجت‌الاسلام سیدابراهیم مهاجریان‌مقدم در بخش دیگری از سخنان خود، برپا داشتن نماز صبح به جماعت را دارای اهمیت بسیار زیاد دانست و افزود: در شهرستان طبس فقط 13 نماز جماعت صبح برگزار می‌شود که بسیار کم است و امیدواریم بیشتر شود.

وی تصریح کرد: مدیران و مسئولان نظام اسلامی مسئولیت سنگینی بر عهده دارند و باید همواره در صف نخست نمازهای جمعه و جماعت باشند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی هم در این اجلاس اظهار داشت: نماز آسیب‌ها را از بین می‌برد و اگر آثارش در قلب قرار گیرد، گناهانی از قبیل تهمت، غیبت، سخن‌چینی و... کاهش می‌یابد.

محمد حسینی گفت: اگر ما در یک محدوده جغرافیایی روشی را اجرا کردیم که موجب افزایش درصد نمازخوان‌ها شد، می‌شود گفت کار مثبتی انجام داده‌ایم، در غیر این صورت این شجاعت را داشته‌باشیم و بگوییم نتوانستیم.

وی ادامه داد: باید روش برنامه‌ریزی، اجرا، سنجش و ارزیابی را تغییر دهیم که انجام این تغییرات، شجاعت و جسارت می‌خواهد.

دبیر ستاد اقامه نماز خراسان جنوبی نیز بیان کرد: طبس تنها شهرستان در استان و در کل کشور است که یک اتاق فکر  برای نماز دارد و این اتاق فکر به توصیه امام جمعه طبس راه‌اندازی شده است.

حجت‌الاسلام حسین کمیلی با بیان اینکه وضعیت اقامه نماز در دستگاه‌های اجرایی استان مطلوب است، افزود: ۱۸ دستگاه اجرایی در استان خراسان جنوبی در وزارت‌خانه مربوطه خود رتبه نسخت و ۱۰ دستگاه رتبه دوم و سوم را در کشور کسب کردند.