شهردار طبس میزبان مجموعه مدیریت شهری خور و بیاباانک استان اصفهان

 

به گزارش روابط عمومی شهرداری طبس، آنچه ما به مفهوم امروزی آن، شهرداری می شناسیم اولین بار در سال 1310 در طبس شکل گرفت. به همین مناسبت و به پاس گرامیداشت روز شهرداری طبس، تاریخچه ای از تأسیس این نهاد عمومی که منشأ خدمات بسیاری در شهر می باشد ذکر می گردد:

شهرداري طبس به مفهوم امروزي آن در سال 1310 شمسي تأسيس شد. در آن زمان ادارات آب و فاضلاب و برق زیر نظر شهرداری بود. طبس در سال 1335 دارای شبکه برق (بصورت محدود و در ساعاتی از شبانه روز) شد.

طبس در سال 1342 دارای شبکه آب شرب بود و آب انبارهای قدیم در طول سال منبع تأمین آب شرب مردم بودند.

برای روشنایی معابر در هنگام غروب، فانوس ها رات روشن و بر روی تیرهای چوبی قرار می دادند.

 در سال 1312شهرداری طبس به وسیله درشکه زباله ها را جمع آوری می کرده است. در سال 1314 شهرداری بر روی یک گاری، بشکه ای آب تعبیه کرده و یک كارگر بوسیله سطل معابر و کوچه ها را آب پاشی می کرده است.

قبل از وقوع زلزله شهر طبس از نظر ارزش معماری معماری و فرهنگی مورد توجه خاص قرار داشته که تهیه طرح جامع و تفصیلی طبس از سوی وزارت مسکن و شهرسازی ضرورت یافته است. طرح در قالب قراردادهای موسوم به «تیپ ج» سازمان برنامه و بودجه در دو مرحله آغاز گشته که با وقوع زلزله هولناک شهریور 57 ادامه مطالعه و تهیه طرح منتفی می گردد.

از سال 1358 رسماً عملیات بازسازی شهر طبس در قالب تشکیلات و ستاد متمرکز در دو مرحله تا اواسط 1364 ادامه پیدا می کند.

در ابتدا ضرورت تهیه یک طرح توسعه شهری برای مجری طرح بازسازی مشخص می شود. لذا مجدداً مطالعات و تهیه طرح توسعه شهری برای حدود 330 هکتار وسعت شهر توسط مهندسین مشاور انجام می شود. این طرح که همزمان با اجرای طرح بازسازی و خانه سازی شروع می شود، اساساً تعیین شبکه بندی معابر و نحوه استقرار واحدهای مسکونی و فضاهای خدماتی می باشد.

در دوره بعد از سازی، به دلیل قرار گرفتن در مسیر چهار پنج استان بزرگ مرکزی ایران و وجود ذخایر عظیم معدنی و کانسارها شامل زغالسنگ، فلورین، خاک نسوز و ... توجه و اهتمام دولت جمهوری اسلامی را به خود معطوف داشته و موجبات حضور و سرمایه گذاری و توسعه را فراهم آورده است.

شهرداران طبس (از بدو تأسيس تا كنون)

تاکنون 25 شهردار عهده دار این پست در طبس بوده اند. دو نفر از شهرداران طبس در حین انجام وظیفه جان به جان آفرین تسلیم کرده اند (در زمان زلزله شهریور 57 و در حین مأموریت در سال 76) ساختمان شهرداری و کلیه مراکز خدماتی و شهری در زلزله مهیب شهریور ماه 57 بکلی از بین رفت. تمامی ساختمانها مراکز و ابنیه جدید شهر طبس همزاد با انقلاب اسلامی ایران است.

سید احمد قوام حقی -  سید ولی حقی - مهدوی آل داوود - حسن بندگی-  عباس صفایی-  حسین احمدزاده-  عزیزا… سلمانزاده-  غلامرضا معینی-  حسن بندگی ( قبل و بعد از انقلاب)-  محمد حسین اخوان صفار -  محمود مجد -  سید اسدا… حقانی-  حسن سلیمی -  سید احمد متولی حقی-  جمشید یزدان پناه-  علیرضا گازرانی- رسول عزیزی - مصطفی فخریان-  محمود مجد-  سید محمود حقی - حسین مخلصی- اردشیر رستمی( 1386 تا 1388) - جعفر بورنگ (خرداد 1388 تا مرداد1392) - علی اشرفیان (1392 تا اسفند 1393) - پیام بخشي طوسی (شروع فعالیت : بهار1394)شورای سازمان حمل و نقل همگانی شهر طبس و حومه با حضور مهندس بهارستانی تشکیل جلسه داد.به گزارش روابط عمومی شهرداری طبس، اولین جلسه ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی(خدمات سفر) با حضور معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان طبس، شهردار و مدیران دستگاه های اجرایی برگزار شد.

فرماندار وِیژه شهرستان طبس در جلسه ستاد تسهیلات مسافرین نوروزی گفت: امنیت، رفاه، اسکان، بازدید از اماکن مذهبی و تاریخی، استراحت و پذیرایی یا مسایلی که مرتبط با موضوعات ترافیکی است اهمیتی بسیار بالایی دارد.

طلائی مقدم افزود: شهرستان طبس در مسیر راه های اصلی مواصلاتی کشور است و این فرصت بسیار خوبی است که بتوانیم در بخش های مختلف استفاده کنیم.

شهردار طبس با اشاره به پروژه های در دست اقدام شهرداری گفت: به یاری خداوند شهروندان عزیز طبسی، نوروز امسال با منظر متفاوتی از سیمای شهری مواجه خواهند شد.

 نقشه شهر

راه های ارتباطی

سامانه ارتباط مردمی 137

پست الکترونیک : info@tabas.ir

شماره تماس : 05632825001

آدرس : طبس - بلوار امام خمینی