مجموعه : سرخط آخرین خبرها
بازدید : 235

01

به گزارش روابط عمومی شهرداری طبس، مراسم آیین رونمایی از جلد سوم کتاب طبس شهری که بود نوشته دکتر یعقوب دانش دوست شب گذشته با حضور شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر طبس و دیگر مسئولین در تالار همایش های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

محمود امینی رئیس شورای اسلامی شهر طبس در مراسم رونمایی از جلد سوم کتاب طبس شهری که بود گفت: سون هیدن در کتاب خود در قسمت ایران می نویسد:

اینها فکر میکنن از پول بجای حفظ و نگهداری آثار تاریخی و باستانی استفاده های بهتری هم میتوان کرد در حالیکه هویت ملی و شناسنامه هر مردمی تاریخ آن مردم است.

امینی افزود: امروز آن هنر،ظرافت و سازگاری ان با محیط زیست که در ساختمان های قدیم بود نیست. دکتر دانش دوست این ارزش ها را ثبت کردند و اینکار بسیار ارزشمند است.

عضو شورای عالی استانها در پایان گفت: به نمایندگی از مردم طبس دست استاد دانش دوست را می بوسم.

گفتنی است پس از تخریب طبس در زلزله سال ۱۳۵۷ و ویرانی شهر و بناهای تاریخی آن، یعقوب دانش‌دوست با چاپ دو کتاب با عنوان اصلی «طبس شهری که بود» با زیرعنوان‌های «باغ‌های طبس» و «بناهای تاریخی طبس» به معرفی طبس پرداخت.

در کتاب «طبس شهری که بود» نویسنده آثار و بناهای شهرستان طبس را همراه با تصویر آورده است. مطالب کتاب در سه بخش دسته بندی شده‌اند. بخش نخست کتاب با عنوان «بناهای تاریحی داخل شهر طبس» مانند حصار و ارگ، مسجد جامع، بازار، مسجد، حمام گلشن، تیمچه، قهوه‌خانه، سقاخانه، مدرسه دو منار، آب‌انبارها، چاه سردها، مدرسه حسینیه خان، کاروانسرای داخل حصار، گرمابه‌ها، مسجدها، گور شیخ، مدرسه، میدان و آسیاب‌ها را معرفی کرده است.

در بخش «بناهای تاریخی پیرامون طبس» چون چهارمزار، مسجد کریت، مزار پیر حاجات، قلعه خروان یا قلعه اسماعیلیه طبس، بندر سردر، قلعه غلات و خانه‌گیر به‌تصویر درآمده‌اند.در بخش پایانی کتاب نیز «بیست کاروانسرا» بررسی شده‌اند.

یعقوب دانش‌دوست، دکترای معماری و شهرسازی، پژوهشگر، طبس‌شناس و مولف کتاب «طبس شهری که بود» پیشکسوت خدمت‌رسانی در حوزه‌های معماری، شهرسازی میراث فرهنگی، ناظر و طراح مرمت تمامی آثار تاریخی شهرستانهای استان خراسان از سال ۱۳۴۵ تاکنون است. این کتاب توسط انتشارات سروش در ۶۰۴ صفحه منتشر شده است.

02 

01

03

نقشه شهر

راه های ارتباطی

سامانه ارتباط مردمی 137

پست الکترونیک : info@tabas.ir

شماره تماس : 05632825001

آدرس : طبس - بلوار امام خمینی

بازدید امروز71
بازدید دیروز214
بازدید هفته1112
بازدید ماه2424
کل بازدید143553